«Τρένο» η Νέα Υόρκη με 11 σερί νίκες

Σάββατο, 06 Απριλίου 2013 10:28
REUTERS/RAY STUBBLEBINE

Ο σούπερ σταρ της Νέας Υόρκης Καρμέλο Άντονι κατάφερε να πετύχει τουλάχιστον 40 πόντους στα τρία τελευταία παιχνίδια της ομάδας του.

Με επιμέρους σκορ 42-21 στο τρίτο 12λεπτο, η Νέα Υόρκη επικράτησε του Μιλγουόκι στο «Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν» με 101-83 κι έφτασε στην 11η διαδοχική της νίκη στο ΝΒΑ.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η διοίκηση των Νικς τίμησε την ομάδα που το 1973 είχε κατακτήσει τον τίτλο, το δεύτερο συνολικά στην  ιστορία του συλλόγου. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Καρμέλο Άντονι με 41 πόντους  (14/21 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές) και 14 ριμπάουντ). Ο σούπερ σταρ της Νέας Υόρκης κατάφερε να πετύχει τουλάχιστον 40 πόντους στα τρία τελευταία παιχνίδια της ομάδας του, όντας ο δεύτερος παίκτης της Νέας Υόρκης που έχει καταφέρει το συγκεκριμένο επίτευγμα μετά τον Μπέρναρντ Κινγκ.
Το Τορόντο στέρησε από τον προπονητή της ΜΙνεσότα, Ρικ Εϊντελμαν να φτάσει τις 1.000 νίκες στην καριέρα του. Οι Ράπτορς επιβλήθηκαν των Τίμπεργουλβς με 95-93, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Ρούντι Γκέι με 26 πόντους και ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν με 25. Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην άσσος του Παναθηναϊκού, Νίκολα Πέκοβιτς, με 24 πόντους.
Την πρώτη του νίκη μετά από 10 διαδοχικές ήττες πανηγύρισε το Κλίβελαντ που επικράτησε 97-91 της Βοστόνης εκτός έδρας. Κορυφαίος των Καβαλίερς ήταν ο Τρίσταν Τόμπσον, που σημείωσε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (29) και ριμπάουντ (17).
Αν και το Μαϊάμι αγωνίστηκε χωρίς τους ΛεΜπρόν Τζέιμς, Ντουέιν Γουέιντ και Ρέι Άλεν, νίκησε τη Σάρλοτ με 89-79, νίκη που ήταν η 12η διαδοχική για τους πρωταθλητές απέναντι στους Μπόμπκατς.