Οι «πράσινοι» έχουν πολύ δύσκολο έργο στα πλέι οφ
Πέμπτη, 04 Απριλίου 2013 23:40
UPD:05/04/2013 00:22
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ALEXANDROS VLACHOS

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η Μπαρτσελόνα θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, αφού οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-63, στο πλαίσιο της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του «Top 16» και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση του 5ου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-33, 50-47, 63-69

YOUTUBE/EUROLEAGUE

Η ΤΣΣΚΑ μετουσίωσε το «εκρηκτικό» ξεκίνημά της σε μια σεβαστή διαφορά (8-0, 10-2), αλλά ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων τους επέτρεψε να μειώσουν στον πόντο, με τους Ρώσους πάντως να περνούν με τρεις στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (14-11).

Ο Καούν ήταν «άλυτος γρίφος» για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη στη ρακέτα, καθώς η δύναμη και το εκτόπισμα του Ρώσου διεθνούς σέντερ δεν μπορούσαν να αντιμετωπιστούν.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξέφυγε με 10 πόντους στο 14΄, αλλά στο πρόσωπο του Μπράμος οι «πράσινοι» βρήκαν τον παίκτη που άρχισε να «σπρώχνει» την επίθεση, σημειώνοντας 10 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Παράλληλα είχε ενεργοποιηθεί και ο Σχορτσανίτης κι έτσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 34-32 27'' πριν το ημίχρονο.
Στην τρίτη περίοδο οι Μοσχοβίτες διατήρησαν ένα προβάδισμα 2-4 πόντων, αλλά νέο τρίποντο του Μπράμος στην εκπνοή έφερε τους γηπεδούχους προηγούμενους 50-47.

Η ΤΣΣΚΑ είχε όμως πολλά και «φαρμακερά» βέλη στη φαρέτρα της. Με τον Χριάπα να αναλαμβάνει δράση και να σκοράρει καθοριστικούς πόντους ο Ρώσος άσος κράτησε όρθια την ομάδα του στις δύσκολες στιγμές, και αυτό ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη σε ένα συγκρότημα με τόση ποιότητα.