Αγγλία: «Τεσσάρες» από Σίτι και Άρσεναλ

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2013 19:22
UPD:19:34
REUTERS/PHIL NOBLE

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί της Νιούκαστλ. Η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε τους «ανθρακωρύχους» με 4-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στην πρέμιερ λιγκ.

Ξέσπασε στη Νιούκαστλ η Μάντσεστερ Σίτι, που συνέτριψε τους «ανθρακωρύχους» με 4-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στην πρέμιερ λιγκ, μόνο που τώρα είναι αργά αφού η συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ έχει «εξαφανιστεί».

Οι «Πολίτες» σκόραραν με τους Τέβες (41΄), Σίλβα (46΄) και Κομπανί (56΄), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 69΄ με αυτογκόλ ο Περτς, με τη Σίτι να κρατά τη δεύτερη θέση με διαφορά των πέντε βαθμών από την Τότεναμ.

Οι «Πετεινοί» πέρασαν τρίτοι με τη νίκη στην έδρα της Σουόνσι, της οποίας επικράτησαν 2-1 (71΄ Μιτσου  -  8΄ Βερντόγκεν, 21΄ Μπέιλ), ενώ η Άρσεναλ συνέτριψε την ουραγό Ρέντινγκ με 4-1 (11΄ Ζερβίνιο, 48΄ Καθόρλα, 66΄ Ζιρού, 77΄ πεν. Αρτέτα  -  68΄ Ρόμπσον-Κανού).

Η Σαουθάμπτον πήρε πολύ σημαντική επί της Τσέλσι με 2-1 (23΄  Ροντρίγκεζ, 35΄ Λάμπερτ  -  33΄ Τέρι) και αύξησε τις ελπίδες της για παραμονή αφήνοντας τους «μπλε» τέταρτους στην κατάταξη, ενώ η Γουΐγκαν επιβλήθηκε της Νόριτς 1-0 με «χρυσό» γκολ του Κονέ στο 81ο λεπτό.

Τέλος, η Γουέστ Χαμ «λύγισε» την αντίσταση της Γουέστ Μπρομ με 3-1, χάρις σε δύο γκολ του Κάρολ (16΄, 80΄) κι ένα του Ο΄ Νιλ (28΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Ντοράνς με πέναλτι στο 87ο λεπτό.