Πόλο: Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2013 19:03
ICON/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη Ρωσία από τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ με 13-10 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς δεν κατόρθωσε να υπερασπιστεί την «πενιχρή» νίκη του (9-8) στον Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 5-2, 3-2

Ο αγώνας, ο οποίος διεξήχθη στο πλαίσιο της φάσης των «16» της διοργάνωσης, έδειχνε να πηγαίνει καλά για την πειραϊκή ομάδα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου προηγήθηκε με 6-3, αλλά δεν κατόρθωσε να προστατεύσει τη διαφορά και το ημίχρονο βρήκε τους Ρώσους να έχουν μειώσει στο ένα γκολ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο οκτάλεπτο, ο έμπειρος Ντμίτρι Στράταν έκανε ό,τι ήθελε (7 γκολ) απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, που υποτίθεται πως ήταν το όπλο της ελληνικής ομάδας και τελικά οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν έναν αποκλεισμό που κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν αποφύγει.

Τα γκολ της πειραϊκής ομάδας σημείωσαν οι Κολόμβος 2, Μάλιαρακ 2, Ντόσκας 2, Φουντούλης 2, Ποντικέας και Μουρίκης, ενώ για τη Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ σκόραραν οι Στράταν 7, Γιούρτσικ 3 και Χαλτούριν 3.