Απόλλωνας και Ολυμπιακός Βόλου οι κερδισμένοι της ημέρας

Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2013 20:58
ICON/ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Η Παναχαϊκή κέρδισε με 3-0 τον Φωκικό.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε τη νίκη ο πρωτοπόρος Εργοτέλης στο «Καυτανζόγλειο», καθώς στο +5 ο Βαγγελόπουλος ισοφάρισε το γκολ του Κοροζώνη, που είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Κρήτης από το 83ο λεπτό.

Η εμβόλιμη 27η αγωνιστική στη Β΄ Εθνική είχε κερδισμένους τους Απόλλωνα Σμύρνης και Ολυμπιακό Βόλου. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη επικράτησε 1-0 στη Δράμα της τοπικής Δόξας και έφτασε τους 45 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Εργοτέλη, με σκόρερ τον Μανιά στο 78ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός Βόλου, από την άλλη, εκμεταλλεύτηκε τις ισοπαλίες του Ηρακλή Ψαχνών και της Λάρισας και με τη νίκη 2-1 επί του Πανσερραϊκού (5΄ Ανιέτε, 26΄ Πινδώνης – 86΄ Τσούτσης) «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

• Αναγέννηση Γιαννιτσών-Αναγέννηση Επανομής 2-2 (21΄ Καρακάσογλου, 67΄ Άρτσε – 54΄ Ζόσουα Σίλβα, 76΄ Μάθιου Σίλβα)
  • Πιερικός-Ηρακλής Ψαχνών 2-2 (41΄, 83΄ πεν. Γιαζιτζόγλου - 43' Σεοταχούλ, 45΄+ Μήτσης)
  • Παναιτωλικός-Καλλιθέα 1-1 (90΄+ Μπακάκης – 60΄ Κατσικογιάννης)
  • Εθνικός Γαζώρου-Λάρισα 0-0
  • Παναχαϊκή-Φωκικός 3-0 (3΄, 28΄ Ν' Τζιοντό, 33΄ Γκούρτσας)
  • Καβάλα-Νίκη Βόλου 1-0 (24΄ Μπάρι)
  • Βύζας-Θρασύβουλος 0-0