Ισπανία: Η Αθλέτικ πλήγωσε τον Βαλβέρδε

Κυριακή, 10 Μαρτίου 2013 15:19
EPA/LUIS TEJIDO

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Βαλένθια στο «σαν Μαμές» με 1-0.

Η Βαλένθια έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης, μετά την ήττα στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 για την 27η αγωνιστική στην πριμέρα ντιβισιόν.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Μουνιαΐν στο 80ο λεπτό, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν απεικονίζει την πραγματική εικόνα της συνάντησης, καθώς οι «νυχτερίδες» του Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος αγωνίστηκε απέναντι στην αγαπημένη ομάδα του, είχαν πολλές ευκαιρίες για να φύγουν τουλάχιστον με το βαθμό της ισοπαλίας από το Μπιλμπάο.

Ειδικά εκείνη στο 83ο λεπτό, με τον Γιόνας  να βγάζει τον Σολδάδο απέναντι στο αντίπαλο τέρμα κι εκείνος εξ επαφής να πλασάρει πάνω από το δοκάρι (!) με τον Ιραϊθόθ εξουδετερωμένο, θα είναι δίχως άλλο ένα από τα high lights  της χρονιάς.