Τένις: Απέτυχε ο Φέντερερ

Παρασκευή, 01 Μαρτίου 2013 20:25
REUTERS/AHMED JADALLAH

Ο ελβετός Ρότζερ Φέντερερ (φωτογραφία) ηττήθηκε στον ημιτελικό του τουρνουά του Ντουμπάι από τον Τόμας Μπέρντιχ, μένοντας εκτός τελικού.

Εκτός τελικού στο τουρνουά του Ντουμπάι έμεινε ο Ρότζερ Φέντερερ, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Τόμας Μπέρντιχ με 2-1 σετ.

'Οσοι περίμεναν τελικό ανάμεσα στον Φέντερερ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς, που επικράτησε στον άλλο ημιτελικό με 2-0 του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, δεν δικαιώθηκαν. Ο Ελβετός ξεκίνησε πολύ καλά απέναντι στον αντίπαλό του, προηγήθηκε με 1-0, αλλά ενώ είχε τρεις ευκαιρίες στ τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, ο Τσέχος άντεξε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Μπέρντιχ ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία κι επικράτησε 6-4, πανηγυρίζοντας δικαιολογημένα τη μεγάλη νίκη. Ο τελικός θα γίνει αύριο.