Ολυμπιακός: Οι «μικροί»... έδειξαν το δρόμο

Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2013 23:20
ICON/ΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Οι νέοι του Ολυμπιακού αντιμετώπισαν την Αντερλεχτ με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά του NextGenSeries.

Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της «NextGen Series», νικώντας απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης» την αντίστοιχη ομάδα της Άντερλεχτ με 2-1 παρουσία περίπου 8.000 θεατών μεταξύ των οποίων ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης και ο τεχνικός της ανδρικής ομάδας, Μίτσελ.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων της «ερυθρόλευκης» ομάδας ήταν ο Ιωαννίδης, που έκανε το 1-0 στο 21ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ του Βουτσιώτη. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν στο 47΄ με τον Ατσέαμπονγκ αλλά στο 53΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Ζαμπί, ο οποίος αποβλήθηκε. Ο Ιωαννίδης ήταν ψύχραιμος και εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στο τελευταίο λεπτό αποβλήθηκε και ο Λουκάκου.

Στους «8» ο Ολυμπιακός καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Άστον Βίλα, την οποία θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα στην Αγγλία.