Νικητής στην Πόλη ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 28 Φεβρουαρίου 2013 21:50
EPA/SEDAT SUNA

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του έναντι της Μπεσίκτας παίρνοντας εύκολη νίκη με 79-60 στην Κωνσταντινούπολη, που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μετρούν πια έξι νίκες, εκ των οποίων οι πέντε συνεχείς και αισθάνονται σιγουριά ενόψει της συνέχειας στον 6ο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79

YOUTUBE/EUROLEAGUE
Highlights: Μπεσίκτας - Ολυμπιακός

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφτασαν σε μια άνετη νίκη όταν απέκτησαν τη σοβαρότητα που δεν είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο και αντιμετώπισαν την αναμέτρηση ως αγώνα Ευρωλίγκας, όπως και ήταν.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν απόψε αγωνιστικές αδυναμίες, καθώς σούταραν με χαμηλό ποσοστό, υστέρησαν στα ριμπάουντ και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Ως αντίβαρο, όμως, είχαν την έφεση στη δημιουργία, καθώς μοίρασαν 22 ασίστ.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε 9-4 και παρά την «αφύπνιση» του Ολυμπιακού, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πειραϊκή ομάδα βρήκε λύσεις από τα 6.75 χάρις στους Σλούκα και Παπανικολάου, ενώ ο σχεδόν αλάνθαστος Πάουελ (7/8 δίποντα) «διέλυε» τα αμυντικά συστήματα του Κουντέρ με το καλό σουτ από μέση και πιο μακρινή απόσταση.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να προηγηθεί 38-30 στο ημίχρονο και 56-42 στο 27’, οικοδομώντας μια διαφορά που έμελλε να αποδειχθεί καθοριστική καθώς έκτοτε οι Τούρκοι ουδέποτε πίστεψαν ότι μπορούσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Να σημειωθεί ότι η αποψινή ήταν η ένατη ήττα σε εννέα αγώνες για την Μπεσίκτας.