Γαλλία: Η Παρί πήρε τον... αέρα της Μαρσέιγ

Τετάρτη, 27 Φεβρουαρίου 2013 23:59
REUTERS/JACKY NAEGELEN

Ο παίκτης της Παρί Σεν Ζερμέν Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (δεύτερος από αριστερά) πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του μετά το γκολ που πέτυχε εναντίον της Μαρσέιγ κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου για το Κύπελλο Γαλλίας στο στάδιο Parc des Princes στο Παρίσι.

Με δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε τη Μαρσέιγ 2-0 και την απέκλεισε από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι στην ομάδα της Μασσαλίας την οποία φέτος είχε επίσης νικήσει τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στο Λιγκ Καπ, με το ίδιο σκορ!

Ο Σουηδός σταρ των «πρωτευουσιάνων» άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό και το έκλεισε στο 64ο με πέναλτι, που ο ίδιος είχε κερδίσει από τον Μορέλ. Να σημειωθεί ότι ο Ντέιβιντ Μπέκαμ ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά από την ένταξή του στην Παρί, αντικατασταθείς στο 86ο λεπτό από τον Ζαλέ.

Στους «οκτώ» έχουν προκριθεί και οι Τρουά, Εβιάν, Σεντ Ετιέν, Λοριάν, Μπορντό, Νανσί ενώ το τελευταίο εισιτήριο θα πάρει αύριο ο νικητής του αγώνα Αστέρινα.