Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Ίκαρος Καλλιθέας

Δευτέρα, 25 Φεβρουαρίου 2013 18:58
ICON PRESS /ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Φάση από τον αγώνα μπάσκετ του Ίκαρου Καλλιθέας με τον ΚΑΟΔ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ίκαρο Καλλιθέας, που ύστερα από πέντε συνεχόμενα «ατυχή» αποτελέσματα επικράτησε απόψε με 80-74 του ΚΑΟ Δράμας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, σημειώνοντας την έβδομη επιτυχία του στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 54-23, 67-46, 80-74

Στο πρώτο ημίχρονο μόνο οι γηπεδούχοι υπήρχαν στο γήπεδο, φτάνοντας με εκπληκτική απόδοση τη διαφορά σε μεγάλα ύψη. Ειδικά στη δεύτερη περίοδο οι Καλλιθεάτες έπαιξαν φανταστικό μπάσκετ και με σκορ 34-8 στο συγκεκριμένο διάστημα προηγήθηκαν 54-23, δίνοντας την εντύπωση ότι ο αγώνας είχε ήδη κριθεί.

Ο ΚΑΟΔ έκανε μια προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο, έριξε τη διαφορά κατά 10 πόντους με επιμέρους σκορ 23-13 και έκλεισε την περίοδο στο 67-46. Μια διαφορά 21 πόντων που έμοιαζε αδύνατον να καλυφθεί και τελικά δεν καλύφθηκε, αν και μειώθηκε κατά πολύ. Οι Δραμινοί πλησίασαν σε 70-58 στην έναρξη της 4ης περιόδου, αλλά ο Κυρίτσης με προσωπικούς πόντους βοήθησε τον Ίκαρο να ξαναφτάσει στο +15 (79-64).

Ένα τρίποντο του Κακαρούδη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό ύστερα από πολύ ώρα (79-71), λίγο αργότερα ο ίδιος μείωσε με βολές ακόμη περισσότερο (79-74), αλλά ο χρόνος των Μακεδόνων είχε τελειώσει και με μια βολή ο Γκίμπσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.