Ιταλία: Άδικη ισοπαλία για Μίλαν στο «Τζουζέπε Μεάτσα»

Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013 23:49
REUTERS/TONY GENTILE

Ο Χαβιέρ Ζανέτι της Ιντερ με τον Μάριο Μπαλοτέλι της Μίλαν σε φάση από την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο ντέρμπι του Μιλάνου, το οποίο έληξε ισόπαλο 1-1.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι του Μιλάνου ανάμεσα στην τυπικά γηπεδούχο Ίντερ και τη Μίλαν, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του καμπιονάτο.

Η ομάδα του Μασιμιλάνο Αλέγκρι προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Στεφάν Ελ Σαραουΐ, από ασίστ του Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ και κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, με ήρωα του αγώνα τον τερματοφύλακα των «νερατζούρι» Σαμίρ Χαντάνοβιτς, ο οποίος έσωσε την ομάδα του τρεις φορές σε ισάριθμα τετ α τετ με τον Μάριο Μπαλοτέλι.

Τελικά οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι γλίτωσαν την ήττα χάρις στο γκολ του Εζεκιέλ-Ματίας Σκελότο, που νίκησε τον Κριστιάν Αμπιάτι στο 71ο λεπτό. Μετά την ισοφάριση η Ίντερ προσπάθησε για την ολική ανατροπή με ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν το πέτυχε, συνολικά όμως οι «ροσονέρι» ήταν υπέρτεροι απόψε.