Μπάσκετ Α1: Έκτη συνεχής επιτυχία για Πανιώνιο

Σάββατο, 23 Φεβρουαρίου 2013 18:04
Icon/ΜΠΑΛΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Από επιτυχία σε επιτυχία βαδίζει ο Πανιώνιος, που σημείωσε την έκτη συνεχή νίκη του και συνολικά 15η στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε του Άρη με 82-75 στη Νέα Σμύρνη, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Α1 και διατήρησε τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 44-32, 62-51, 82-75

Ο Πανιώνιος ήταν άστοχος στο ξεκίνημα αλλά η κυριαρχία του στα ριμπάουντ δεν του κόστισε, με τους «κίτρινους» πάντως να παραμένουν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι Κις και Μίλμπουρν «βρήκαν το χέρι τους» έξω από τα 6.75 και έστειλαν τη διαφορά στο +12 (32-20), πριν η ζώνη των φιλοξενούμενων κρατήσει τους «κυανέρυθρους» για 3 λεπτά χωρίς καλάθι και ο Άρης μειώσει σε 32-27. Τότε, όμως, οι συνεργασίες των Παππά και Μπόγρη λειτούργησαν άψογα και ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 44-32 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +17 (60-43 στο 27΄), για να μειώσει αρκετά προς το τέλος ο Άρης με τον Βεργίνη (69-63 στο 36΄), αλλά Μίλμπουρν και Παππάς δημιούργησαν ένα σερί 6-0, που επέτρεψε στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να τελειώσει τον αγώνα χωρίς άγχος.