Νίκη παραμονής πέτυχε η Καβάλα επί του Απόλλωνα Πάτρας

Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2013 19:18
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΣΒΑΝΤΗΣ

Ο παίκτης της Καβάλας Γκρέγκορ Άρμπετ (Α) μαρκάρεται από τον παίκτη του Απόλλωνα Πάτρας Κίτον Γκραντ (Δ) κατά την διάρκεια του αγώνα Καβάλα - Απόλλων Πάτρας για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ανδρών στο ΔΑΚ Καλαμίτσας.

Την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε  η Καβάλα, η οποία επικράτησε με 85-67 του Απόλλωνα Πάτρας.

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Κόλεμαν, ο οποίος με 34 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «αργοναύτες» στη μεγάλη επιτυχία, χάρη στην οποία το συγκρότημα του Αγγελου Κορωνιού μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή του στα σαλόνια της Α1. Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ήταν και ο Ατσάρα, που τελείωσε το ματς με 18 πόντους.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά, με τους Αχαιούς να προηγούνται στο ημίχρονο με 41-39, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με τον Αμερικανό σέντερ σε μεγάλη μέρα έφτασαν στη μεγάλη νίκη.