Ομάδα-μοντέλο ήταν ο Πανθρακικός

Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2013 19:12
ICON PRESS/ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ

Με δύο γκολ του Λουσέρο κι ένα του Παπαδόπουλου ο Πανθρακικός επικράτησε άνετα με 3-0 του Λεβαδειακού.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η ομάδα της Κομοτηνής με τους τρεις βαθμούς που πήρε απέναντι στους Βοιωτούς. Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση για το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη, πρώτη μετά από 4 αγωνιστικές, η οποία ήλθε με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με τον Παπαδόπουλο, η κυριαρχία του Πανθρακικού στην επανάληψη ήταν ολοκληρωτική. Με ηγέτη τον Βαϊρουά και σκόρερ τον Βραζιλιάνο Λουσέρο (πέτυχε και τα δύο τέρματα) οι παίκτες του Δερμιτζάκη έκαναν...πάρτι στην άμυνα των Βοιωτών, που έκαναν το χειρότερο ίσως εφετινό τους ματς μακριά από τη Λιβαδειά.

Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Γιώργου Παράσχου δεν έκανε καμία φάση μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ο Πανθρακικός διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι, κράτησε την μπάλα, ροκάνισε τον χρόνο, ενώ θα μπορούσε να αυξήσει και την διαφορά στο σκορ εάν οι παίκτες του ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα.