Βόλεϊ γυναικών: Πιο κοντά στον υποβιβασμό ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 09 Φεβρουαρίου 2013 20:32

Δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το έργο της γυναικείας ομάδας του Παναθηναϊκού για παραμονή στην Α1, μετά την ήττα από τα Βριλήσσια με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ, με τις γηπεδούχες να παίρνουν το πρώτο πολύ δύσκολα 27-25 (προηγήθηκαν 24-20), ενώ οι «πράσινες» απάντησαν αμέσως και ισοφάρισαν (25-23). Από κει και πέρα, όμως, το συγκρότημα των βορείων προαστίων έκανε ό,τι ήθελε και πήρε τα δύο επόμενα σετ με 25-15 και 25-22.

Κλειδί στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε ο τραυματισμός της Σιλχάνοβα, η οποία δεν μπόρεσε να ενισχύσει τον Παναθηναϊκό.

Σε...τυπική διαδικασία μετέτρεψε την εκτός έδρας αναμέτρηση με τις Μακεδόνες Αξιού ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν με 3-0 σετ, έχοντας 12 άσους από το σερβίς.

Η πειραϊκή ομάδα πήρε τα δύο σετ με 25-15, ενώ στο τρίτο έκανε προπόνηση και επικράτησε με 15-11.

«Περίπατο» έκανε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 3-0 ττου Μαρκόπουλου και διατήρησε το αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε το Ανατόλια των Τραχώνων.