Μπάσκετ Α1: Εύκολα ο Παναθηναϊκός στο Ρέθυμνο

Τετάρτη, 06 Φεβρουαρίου 2013 18:24
ICON PRESS /ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Φάση από τον αγώνα μπάσκετ μεταξύ της ομάδας του Ρεθύμνου και του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Ουσιαστικός και προσηλωμένος ο Παναθηναϊκός, δεν δυσκολεύτηκε να περάσει νικηφόρα από το Ρέθυμνο, επικρατώντας του ΑΓΟΡ με 85-58 στο πλαίσιο της 16ης  αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 34-50, 41-72, 58-85

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς από νωρίς και, κυρίως, να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητά τους.

Με όπλο την άμυνά τους, λοιπόν, οι «πράσινοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 19 πόντων (28-9!), έχοντας τον Στεφάν Λάσμε σε σπουδαία όσο και ουσιαστική βραδιά.

Μια ολιγόλεπτη έλλειψη συγκέντρωσης, στο διάστημα της οποίας ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε επτά λάθη, επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 12-5 και να μειώσουν σε 31-43, αλλά στο ημίχρονο η αθηναϊκή ομάδα ανασυντάχθηκε, Σχορτσανίτης και Λάσμε πήραν τις «ανάσες» τους και τα υπόλοιπα ήταν τυπική διαδικασία.