Μεγάλες νίκες πέτυχαν Αρης και Ηλυσιακός

Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013 19:03
MOTION TEAM/ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ

Ο Ηλυσιακός πανηγύρισε για τρίτο διαδοχικό ματς, αυτή την φορά επί του Περιστερίου, κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία των «μεγάλων». Η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 31-28, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να πάρει τη μεγάλη νίκη. Ο άνθρωπος που συνέβαλλε σε αυτό ήταν ο Στόγκλιν, ο οποίος πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους των γηπεδούχων (32) με 4 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Αναγκόνιε με 12. Ουίλιαμς και Θορν πέτυχαν από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους.

Σε ένα ματς που είχε συνολικά 39 λάθη (!), ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 75-52. Η επικράτηση των «κιτρίνων» προήλθε χάρη στην εμφάνισή τους στον τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 25-7 έβαλαν στο...καναβάτσο τους Ροδίτες, που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο.