Κύπελλο Ελλάδας: Παναθηναϊκός-Πλατανιάς 2-1

Τετάρτη, 09 Ιανουαρίου 2013 21:57
UPD:22:13

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, ενώ άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σο, στο 16΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεϊταρίδη, ενώ στο 38΄ ο (δραστήριος) διεθνής ακραίος αμυντικός ανατράπηκε στη γραμμή της περιοχής, με τον διαιτητή να δείχνει «παίζετε». Στο 40΄ και σε φάση διαρκείας ο Τοτσέ σούαρε πάνω στον πεσμένο Σο, ενώ στο 43΄ ο Σισοκό «έπασε» το τεχνητό οφ σάιντ που προσπάθησε να παίξει η αντίπαλη άμυνα, βγήκε απέναντι στον Λαζαρίδη αλλά αντί να πασάρει σε Μαυρία ή Τοτσέ που ήταν αμαρκάριστοι καθυστέρησε και κόπηκε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή ευκαιρία για τον Πλατανιά, όταν ο Καρνέζης απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Μαραγκουδάκη. Στο 65΄, από λάθος του Ντόε σε μακρινή μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου ο Τοτσέ έκανε το 2-0. Τελικά, η ομάδα των Χανίων στάθηκε τυχερή καθώς χωρίς άλλη αξιόλογη ευκαιρία στην επανάληψη κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Πίντο στον Ναζλίδη. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε στο 82΄ εύστοχα ο ίδιος ποδοσφαιριστής μειώνοντας σε 2-1 και πολλαπλασιάζοντας τις πιθανότητες της ομάδας του, εν όψει της ρεβάνς στις 23 Ιανουαρίου.