A1 Μπάσκετ: Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 07 Ιανουαρίου 2012 18:48

Όπως και την περασμένη Τετάρτη στη Νέα Σμύρνη, έτσι και σήμερα το απόγευμα στο κλειστό της Καλαμίτσας, η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς δεν επηρεάστηκε από τα πολλά προβλήματά της (έπαιξε χωρίς τους Σπανούλη, Παπαδόπουλο, Μάντζαρη και Κατσίβελη) κι έφτασε στην 10η νίκη της σε 11 αναμετρήσεις.

Στην έδρα όπου ο Παναθηναϊκός «λύγισε», οι «ερυθρόλευκοι» φρόντισαν μετά την πρώτη… αναγνωριστική περίοδο να δώσουν στον αντίπαλο να καταλάβει ποιος είναι το αφεντικό. Το 14-13 υπέρ της μακεδονικής ομάδας στο 10λεπτο έγινε 26-40 στο ημίχρονο και 45-65 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν «κατέβασε ταχύτητα» ούτε στο τελευταίο 10λεπτο κι έφτασε στην άνετη νίκη με 19 πόντους διαφορά, με την οποία διατηρήθηκε στην κορυφή της Α1.

Ο Κάιλ Χάινς με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, ενώ με 11 τελείωσε το ματς ο Πρίντεζης και με 10 ο Γκετσεβίτσιους.

Από τους γηπεδούχους ο μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Σίμτσακ με 17 πόντους.