Α1 Βόλεϊ: Θρίαμβος Ηρακλή στου Ρέντη

Σάββατο, 07 Ιανουαρίου 2012 19:33

Ο «Γηραιός» διατήρησε το αήττητο που έχει από το ξεκίνημα της σεζόν, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η δεύτερη ήττα, μετά από αυτή από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο σετ και βάσει της εξέλιξής του όλα έδειχναν ότι θα το κατακτούσε εύκολα. Προηγήθηκαν 16-11 οι «ερυθρόλευκοι» και 17-13, αλλά από κει και πέρα ο Ηρακλής «ξύπνησε». Με πρωταγωνιστή τον πρώην… Πειραιώτη, Ντεσπέιν, ο «Γηραιός» ισοφάρισε 17-17, προηγήθηκε 23-20 και πήρε το σετ με 25-21.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν εντυπωσιακά το δεύτερο σετ και με την ψυχολογία υπέρ τους, προηγήθηκαν 9-5, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με όπλο το καλό σέρβις και το μπλοκ προηγήθηκαν 13-11 και πήγαν με προβάδισμα τριών πόντων (16-13) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ανωτερότητα των παικτών του Γιάννη Καλμαζίδη από την ώρα που πήραν…κεφάλι στο σκορ (12-11) ήταν εμφανέστατη κι έτσι έφτασαν σχετικά εύκολα στην ισοφάριση των σετ (25-19).

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά, αλλά γρήγορα οι Πειραιώτες ισορρόπησαν και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 16-15. Το τεχνικό τάιμ άουτ λειτούργησε υπέρ των φιλοξενούμενων που με σερί 3-0 πήραν το προβάδισμα (18-15), αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση (18-18). Σε κομβικό σημείο του ματς, ο Ηρακλής προηγήθηκε 22-19 και 24-20 με καθοριστικούς πόντους του Πελεκούδα και μπλοκ στον Νοβότνι (14ο στο ματς για τον Ηρακλή), που μέχρι τότε είχε 18 πόντους. Το σετ τελείωσε με τους Θεσσαλονικείς να πανηγυρίζουν την κατάκτησή του (25-21).

Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο σετ. Ο Ηρακλής πήρε γρήγορα προβάδισμα 9-5 και 14-10, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 17-17 και το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά στη νίκη με το 24-21, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν 24-24. Προηγήθηκαν, μάλιστα, 25-24 και 26-25, αλλά ο Ηρακλής φάνηκε πιο αποφασισμένος και πήρε το σετ με 28-26 και τη νίκη με 3-1 σετ.