Βόλεϊ: Εμεινε «ζωντανός» ο Ηρακλής

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2012 23:32

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε στο κλειστό του Ευόσμου με 3-1 σετ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας (25-21, 25-19, 16-25, 25-21), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου και θα παλέψει για την 2η θέση στο εκτός έδρας ματς με τη βελγική Νόλικο Μαασέικ, η οποία ηττήθηκε στην Τουρκία από την Αρκάς με 3-1.

Μετά από 5 αγώνες η Αρκάς προηγείται με 12 βαθμούς, ακολουθεί η Νόλικο με 9, ενώ 8 έχει ο Ηρακλής.

Εύκολα ο Ολυμπιακός

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν είχε η ανδρική ομάδα του Ολυμπιακού, στο πρώτο ματς με την φινλανδική Τάμπερε, για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ. Οι «ερυθρόλευκοι» με το 3-0 (25-18, 25-22, 25-22) έκαναν το πρώτο βήμα για την είσοδό τους στους «16».

Κύπελλο Συνομοσπονδίας γυναικών

Στο κύπελλο συνομοσπονδίας γυναικών η ΑΕΚ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 σετ (25-23, 23-25, 25-16, 25-19) της ελβετικής Νοσατέλ Σαγκρές, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» της διοργάνωσης.

Τσάλεντζ Καπ γυναικών

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Βέλγιο από τη Γάνδη, ενώ με το ίδιο σκορ έχασε και το Μαρκόπουλο στη Γαλλία από τη Λεκανέ.