A1 Μπάσκετ: Μεγάλες νίκες για ΚΑΟΔ και Ρέθυμνο

Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2012 20:56

Η μακεδονική ομάδα έφτασε τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα, όσες έχει και η ομάδα των δυτικών προαστίων κι αυτό που χρειάζεται στη συνέχεια είναι να εκμεταλλευτεί την έδρα της στα παιχνίδια με τις ομάδες που μάχονται για τον ίδιο στόχο.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο στα τελευταία λεπτά. Με βολή του Τσέρανιτς οι γηπεδούχοι πήραν "ανάσα" τριών πόντων (70-67) περίπου 1.5 λεπτό πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Μπάβτσιτς με σουτ δύο πόντων «έγραψε» το 72-68, γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα και τρίτη εκτός έδρας πέτυχε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου επί του Ικαρου Καλλιθέας με 91-84.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ο Αμερικανός, Κρίστμας, που σημείωσε 27 πόντους.