Euroleague: Ήττα στο ΣΕΦ από ΤΣΣΚΑ για Ολυμπιακό

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2012 06:12
UPD:10:17

Στο ξεκίνημά της φάσης του Top-16 οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί ακόμα και απέναντι σε μια ομάδα φαβορί για τη φετινή διοργάνωση, αλλά ένα καλό πρώτο ημίχρονο δεν έφτανε από μόνο του για να πάρουν τη νίκη.

Το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς μπήκε συγκεντρωμένο στο παρκέ και στις πρώτες δυο περιόδους ακολούθησε κατά πόδας τους Ρώσους. Όταν, όμως, ξύπνησε η «αρκούδα» στην επανάληψη, λίγα ήταν εκείνα που μπορούσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι.

Με κορυφαίους τους Αντρέι Κιριλένκο και Βίκτορ Κριάπα και τον Νέναντ Κρστιτς να παίρνει μπρος την κατάλληλη στιγμή η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε μπροστά στο σκορ με 56-62 από 44-4-0, που ήταν στο ημίχρονο υπέρ του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια τα πάντα ήταν πολύ εύκολα για τους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας.