Euroleague: «Σκόρπισε» την Αρμάνι ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2012 23:41

Με ρεσιτάλ μπάσκετ σε άμυνα, αλλά και επίθεση (έως την τέταρτη περίοδο που «κατέβασε ταχύτητα») οι «πράσινοι» «σκόρπισαν» 78-57 την Αρμάνι και με την εμφάνισή τους αυτή έδειξαν ότι κι εφέτος είναι ένα από τα φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης.

Από την αρχή του ματς μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, όπου η διαφορά ήταν στο +25 (33-58) για το «τριφύλλι», οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έκαναν πραγματικό «πάρτι» απέναντι στους γηπεδούχους. Μπατίστ και Σάτο είχαν 10 κι 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όντας οι κορυφαίοι στο διάστημα αυτό για την ελληνική ομάδα, ενώ χρέη «εκτελεστή» άσκησε στη συνέχεια ο Λόγκαν, που «φόρτωσε» με 12 πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Ο Αντώνης Φώτσης με 12 πόντους ήταν η «όαση» στην ιταλική ομάδα, ενώ ο Μπουρούσης πέτυχε μόλις 4 πόντους.

Την επόμενη εβδομάδα ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων την Ούνιξ Καζάν.