Βόλεϊ Α1 γυναικών: «Κόκκινο» το ντέρμπι των «αιωνίων»

Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου 2012 21:33

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής της Β' φάσης της Α1 γυναικών με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ (0-1 και 1-2), αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν ισάριθμες και στο τάι μπρέικ να κάνουν…πάρτι (15-8).

Παρά το καλό ξεκίνημα που είχε η ομάδα του Τέλη Σωτήρχου (προηγήθηκε 17-11) στο πρώτο σετ, οι «πράσινες» κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς και να φτάσουν στην κατάκτησή του με 25-23.

Μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ στο δεύτερο σετ και ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επέβαλλαν το ρυθμό τους, πήραν μια μεγάλη διαφορά (22-11) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ (25-15), ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ακριβώς αντίθετη εικόνα είχε το ντέρμπι στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Παναθηναϊκού ξέφυγε με 4-0 κι από κει και πέρα δεν συνάντησε καμία απολύτως αντίσταση. Οι «πράσινες» έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 23-10, για να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-14 και να πάρουν προβάδισμα με 2-1.

«Παίζοντας την πλάτη στον τοίχο» γι’ άλλη μια φορά οι γηπεδούχες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να φτάσουν στο 2-2. Η ισοφάριση για τον Ολυμπιακό ήρθε με το 25-20 κι όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε άνευ όρων στο 5ο σετ και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο 15-8, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με 3-2.