Σούπερ Λίγκα: Κέρκυρα-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Σάββατο, 04 Φεβρουαρίου 2012 19:28
UPD:05/02/2012 13:51

Στο πλαίσιο της 20ης ημέρας του πρωταθλήματος η ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη πήρε μεγάλο «τρίποντο» στην Κέρκυρα με 2-1 και, πλέον, μπορεί να κάνει όνειρα για την απευθείας παραμονή του στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με υπέροχα γκολ των Ζαραδούκα και Μπεσέρα, οι «Φαίακες» πίεσαν στην επανάληψη, μείωσαν με τον Καλαντζή στο ξεκίνημα και είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 77΄, με το πέναλτι που κέρδισαν. Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ, όμως, Φώτης Κηπουρός έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Γραμμόζη και χάρισε στην ομάδα της Ηπείρου τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Οι Γιαννιώτες είχαν την ευκαιρία νωρίτερα (68΄) να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, αλλά το πλασέ του Μπεσέρα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

Από το 69ο λεπτό η ομάδα του Αναστασιάδη έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Λίλα Αντι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ωστόσο, με πάθος και δύναμη κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.