Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Κέρκυρα 3-1

Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2012 17:03
UPD:19:55

Με δύο γκολ του Μπρίτο (ένα σε κάθε ημίχρονο) κι ένα του Φυτανίδη, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε 3-1 της Κέρκυρας, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καλαντζή.

Για έκτο διαδοχικό ματς οι «Φαίακες» δεν κατάφεραν να «γευτούν» την χαρά της νίκης. Μετά το 1-0 επί του Αρη στις 4 Ιανουαρίου η ομάδα του Χάβι Γκράθια μετράει 4 ήττες και 2 ισοπαλίες, με αποτέλεσμα, μετά και τη νίκη της Δόξα Δράμας, να «κατρακυλήσει» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (με τους Δραμινούς), με τις δύο ομάδες να είναι τα πρώτα φαβορί για τον υποβιβασμό στην Football League.

Πέρα για πέρα δίκαιη η επικράτηση των γηπεδούχων, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν πετύχει περισσότερα γκολ. Στο 93΄, μάλιστα, είχαν δοκάρι με τον Καραμάνο.

Σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ, ο Ατρόμητος με το «τρίποντο» που πήρε πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την 5η θέση της βαθμολογίας κι εξακολουθεί να ελπίζει βάσιμα στην είσοδό του στα πλέι οφ.