Σούπερ Λίγκα: Ολυμπιακός-Πανιώνιος 2-0

Κυριακή, 19 Φεβρουαρίου 2012 19:09
UPD:20/02/2012 00:22

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, έπαιξαν όμως όσο χρειαζόταν για να πετύχουν τα γκολ, που θα τους έδιναν τους τρεις βαθμούς.

Ο Ζαν Αλέν Μακούν στο 41' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Χοσέ Χολέμπας έδωσε τη λύση για τους ποδοσφαιριστές του Ερνέστο Βαλβέρδε, ενώ πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Ντιόγκο έκανε -και αυτός με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Χολέμπας- το 2-0.

Ο Πανιώνιος είχε μπει στο δεύτερο μέρος με διάθεση να παίξει πιο επιθετικά από το καταστροφικό παιχνίδι, που επέλεξε να κάνει στο πρώτο, αλλά το γκολ του Βραζιλιάνου πέταξε στα σκουπίδια τα πλάνα του Ακη Μάντζιου.

Έχοντας να σκεφτεί και τον επαναληπτικό με την Ρούμπιν, ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα μετά και το δεύτερό του τέρμα, με αποτέλεσμα να δώσει χώρο στους φιλοξενούμενους, τον οποίον δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν.