Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Σάββατο, 10 Μαρτίου 2012 20:35
UPD:21:03

Οι «πράσινοι» επικράτησαν στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο κλειστό του Ελληνικού με 71-70 του "αιωνίου" τους αντιπάλου σε ένα ματς-διαφήμιση για το μπάσκετ και αντάξιο του ονόματος και της ποιότητας των δυο αντιπάλων.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα και οι δυο ομάδες είχαν διαστήματα, στα οποία κυριάρχησαν. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο πρώτο μέρος και έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 12 πόντους του αντιπάλου (17-29), για να έρθει ο Ολυμπιακός να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο να φτάσει μέχρι το +13 (58-45).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν το τέταρτο 10λεπτο, έχοντας ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, όμως το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό χάρη στην ευφυΐα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο οποίος ανακηρύχθηκε σε MVP του τελικού, και δίνοντας ύψος στη ρακέτα στο άνισο ματς-απ μεταξύ του Ίαν Βουγιούκα και του Καρλ Χάινς ροκάνισε τη διαφορά και στα τελευταία λεπτά πέρασε μπροστά.

Σε εκείνο το σημείο μέτρησε η εμπειρία του Παναθηναϊκού και όσος φορές η μπάλα πήγε στα χέρια του Δημήτρη Διαμαντίδη, οι «πράσινοι» σκόραραν. Με το σκορ στο 70-70 ο αρχηγός του «τριφυλλιού» κέρδισε την προτελευταία επίθεση στο ντέρμπι φάουλ και από τη γραμμή των βολών ευστόχησε στη μια από τις δυο. Στα εναπομείναντα 11 δεύτερα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει οργανωμένη επίθεση και η μπάλα κατέληξε στον Παπανικολάου, του οποίου το μακρινό σουτ δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς,11 Παπανικολάου, Άντιτς 13(2), Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 7(1), Γκετσεβίτσιους 2, Σλούκας 4(1), Πρίντεζης 17(1)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σμιθ, Καϊμακόγλου 8, Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 9, Λόγκαν, Σάτο 10(2), Γιασικεβίτσιους 10(1), Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 7, Καλάθης 7(1)