Euroleague: Ατυχος ο Παναθηναϊκός στo «Γιαντ Ελιάου»

Τρίτη, 27 Μαρτίου 2012 23:54

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε απόψε με το «τριφύλλι», στο πλαίσιο της 3ης ημέρας των play off της Euroleague, με 65-62, πήρε προβάδισμα στη σειρά με 2-1 και θέλει άλλη μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει άλλα περιθώρια και πρέπει μεθαύριο το βράδυ να κάνει το 2-2, έτσι ώστε να στείλει τη σειρά σε 5ο ματς, που θα διεξαχθεί στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με… όπλο τα τρίποντα πήρε σημαντική διαφορά από το ξεκίνημα του αγώνα, διαφορά που έφτασε τους 11 πόντους (16-5). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-10, αλλά οι Ισραηλινοί κατάφεραν και πάλι με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου 10λεπτου να προηγηθούν και πάλι με 11 πόντους (24-13).

Με καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η ελληνική ομάδα έδειξε ικανή να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Οι «πράσινοι» έριξαν τη διαφορά στο -5 (27-22), αλλά από κει και πέρα υπέπεσαν σε πολλά και παιδαριώδη λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. «Εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +15 (41-26) και το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν με δίποντο του Καϊμακόγλου να κλείσει το ημίχρονο στο 41-28. Τα 10 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά στοίχισαν σημαντικά στο συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έπαιξε σαν…πρωταθλητής Ευρώπης. Μείωσε στον πόντο (61-60) περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος και 63-62 στα 35’’. Ένα τυχερό καλάθι του Χέντριξ στα 15’’ και το άστοχο τρίποντο του Νικ Καλάθη έδωσαν τη νίκη στους Ισραηλινούς με 65-62, αλλά οι «πράσινοι» έδειξαν ότι εάν προσέξουν λίγο περισσότερο μπορούν να ισοφαρίσουν.