Α1 Μπάσκετ: 100αρα Παναθηναϊκού σε Κολοσσό

Τρίτη, 10 Απριλίου 2012 18:46

Οι «πράσινοι» δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα το πόδι από το γκάζι και μόνο η δική τους απροσεξίας σε πολλές επιλογές τους στην επίθεση δεν επέτρεψαν τον δείκτη του σκορ να ξεφύγει ακόμα περισσότερο.

Οι Ροδίτες άντεξαν μόνο μέχρι το ημίχρονο, το οποίο και έκλεισαν στο -12 (43-31), στη συνέχεια όμως παρέδωσαν ψυχή και πνεύμα.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και σίγουρα θα έμεινε ικανοποιημένος και από την απόδοση των νεαρών Κυρίτση και Ζούμπο, στους οποίους έδωσε χρόνο για να δείξουν τις ικανότητές τους και πως αξίζουν να βρίσκονται -έστω και ως δεύτερες επιλογές- στον πρωταθλητή Ευρώπης.

Το παιχνίδι αυτό ήταν για την 26η αγωνιστική, που ήταν και η τελευταία του πρωταθλήματος. Το «τριφύλλι» τερματίζει δεύτερο στην κανονική περίοδο και στους τελικούς της Α1 καλείται να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.