Μια νίκη μακριά από τις «16» οι Αρβανίτη-Τσιαρτσιάνη

Τετάρτη, 02 Μαΐου 2012 18:22

Πολύ καλή ήταν η παρουσία των Βίκυς Αρβανίτη και Μαρίας Τσιαρτσιάνη την πρώτη ημέρα του γκραν σλαμ της Σανγκάης.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες, που μετέχουν στον 5ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, σημείωσαν μία νίκη και μία ήττα, ενώ αύριο το πρωί θα διεκδικήσουν την είσοδό τους στη 16άδα του τουρνουά. Στον πρώτο αγώνα, το ελληνικό δίδυμο επιβλήθηκε των Μούχα/Γκίελεν από το Βέλγιο με 2-1 σετ (21-19, 15-21, 15-12).

Στην αναμέτρηση που ακολούθησε μερικές ώρες αργότερα, οι Αρβανίτη και Τσιαρτσιάνη κοίταξαν «στα μάτια» τις πανίσχυρες Αμερικανίδες Κέισι και Ρος, χάνοντας στις λεπτομέρειες με 2-1 (21-12, 30-32, 9-15). Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των δύο Ελληνίδων στον όμιλό τους θα περατωθούν αύριο το πρωί (10:00, ώρα Ελλάδας) απέναντι στις Αυστριακές αδελφές Σβάιγκερ.

Με νίκη, οι Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη θα κατακτήσουν την πρόκριση στην οποία στοχεύουν, προκειμένου να κερδίσουν βαθμούς στην Ολυμπιακή κατάταξη για να διασφαλίσουν την πρόκρισή τους στους Αγώνες του Λονδίνου.