Α1 Μπάσκετ: Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 63-73

Οι «κυανέρυθροι» κατέλαβαν την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα
Τρίτη, 22 Μαΐου 2012 17:59
UPD:19:13

Οι «κυανέρυθροι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στην τρίτη νίκη τους στη σειρά των «μικρών τελικών» (3-2), αφού στα καθοριστικά σημεία διέθεταν και την εμπειρία και τις λύσεις για να αντιπαρέλθουν τις δυσκολίες.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά, προηγούμενος με 10-2 στο 3΄, αλλά στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου οι ομάδες ήταν ισόπαλες (18-18). Μάλιστα, ο Κολοσσός προηγήθηκε 23-19 με τρίποντο του Χόπσον, αλλά ένα σερί 7-0 των φιλοξενούμενων με Μπάρλο και Ντίμπλερ τους έφερε εκ νέου σε θέση οδηγού (28-26). Στο δεκάλεπτο των συνεχών ανατροπών οι Ροδίτες ξαναπέρασαν με 35-29, αλλά με νέο σερί (10-1) των «κυανέρυθρων» το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-36 υπέρ τους.

Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 9 πόντους (46-55), για να λήξει η 3η περίοδος με τους παίκτες του Κολοσσού να έχουν μειώσει στους 5 πόντους (50-55).

Στην 4η περίοδο ο Χάτεν μείωσε με τρίποντο τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (58-62), ενώ με καλάθι και φάουλ του Καλαϊτζή, δύο λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά έπεσε στο -3 (61-64).

Ο Καββαδάς, όμως, ευστόχησε και στις τέσσερις βολές που εκτέλεσε στο τέλος, ο Λιακόπουλος έκανε λάθος στην επίθεση του Κολοσσού και ο Μπατής με 3/4 βολές έφερε τη διαφορά στο +9 για τον Πανιώνιο (71-62), 35΄΄ πριν τη λήξη, βάζοντας την «ασφαλιστική δικλείδα» στην επιτυχία της ομάδας του.