EURO 2012: Σε... θέση οδηγού η Ρωσία

Παρασκευή, 08 Ιουνίου 2012 23:35

Η ομάδα του Ντικ Αντβοκαατ επικράτησε 4-1 της Τσεχίας στη δεύτερη χρονικά αναμέτρηση της πρεμιέρας της διοργάνωσης κι από νωρίς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που τη συνοδεύει πριν την έναρξη του τουρνουά.

Σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του EURO 2012 πήρε η Ρωσία από το πρώτο κιόλας παιχνίδι που έδωσε στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου, όπου συμμετέχουν Ελλάδα και Πολωνία.

Με δύο γκολ από τον Τζαγκόεφ (15΄, 79΄), του Σιρόκοφ στο 24΄ και του Παβλιουτσένκο στο 82΄, η Ρωσία έφτασε άνετα στη μεγάλη νίκη, παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τους Τσέχους στο ξεκίνημα της επανάληψης (Πίλαρ 52΄).

Μετά από σέντρα του Ζιριάνοφ και κεφαλιά του Κερζακόφ η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Τσεχ και στην επαναφορά της ο Τζαγκόεφ άνοιξε το σκορ (15΄). Οκτώ λεπτά αργότερα έγινε το 2-0, μετά την ασίστ του Αρσάβιν στον Σιρόκοφ που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Τσεχ.

Η Τσεχία μείωσε στο 52΄ με το πλασέ του Πίλαρ, αλλά στο 79΄ ο Τζαγκόεφ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.