Euro 2012: Μεγάλη νίκη η Κροατία επί της Ιρλανδίας

Κυριακή, 10 Ιουνίου 2012 23:40
UPD:11/06/2012 14:53

Η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς πέτυχε τρία γκολ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα, δύο με την έναρξη των ημιχρόνων κι ένα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ, Μάντζουκιτς, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα, στο 3΄ και 48΄, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Γέλαβιτς σκόραρε από εμφανή θέση οφσάιντ χωρίς να γίνει αντιληπτός από το βοηθό διαιτητή.

Οι Ιρλανδοί πάλεψαν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 19΄ με την κεφαλιά του Λέντζερ, αλλά είχαν πολλά κενά στο κέντρο της άμυνάς τους, ενώ επιθετικά δεν φάνηκαν ιδιαίτερα.

Η Κροατία με το «τρίποντο» πήρε...κεφάλι στον 3ο όμιλο, μετά την ισοπαλία στο ματς που προηγήθηκε (Ισπανία-Ιταλία 1-1) κι έγινε το μεγάλο φαβορί για να περάσει στα προημιτελικά.