Μπάσκετ: «Φροντιστήριο» των ΗΠΑ στους Ισπανούς

Τετάρτη, 25 Ιουλίου 2012 11:52
UPD:11:52

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο «Παλαού Σαν Ζόρντι» της Βαρκελώνης, οι ΗΠΑ επικράτησαν των «φούριας ρόχας» με το απολύτως πειστικό 100-78, στην τελευταία δοκιμή των δύο ομάδων πριν από τους Αγώνες της βρετανικής πρωτεύουσας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και μετέφεραν το παιχνίδι στη ρακέτα, με τους Πάου Γκασόλ και Ιμπάκα να παίρνουν αρκετές προσπάθειες και να «φθείρουν» με φάουλ τον Τσάντλερ. Η Ισπανία προηγήθηκε με 22-13, αλλά τότε οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι αποφάσισαν να παίξουν και άμυνα. Ταυτόχρονα, ο Άντονι ήταν ασυγκράτητος στην επίθεση και κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις ΗΠΑ προηγούμενες 48-40 και τον άσο της Νέας Υόρκης να έχει προλάβει να σημειώσει 23 πόντους.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να κυριαρχούν, η διαφορά έφτασε στους 21 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (69-48) και δεν έπεσε κάτω από τους 13 στην προσπάθεια των γηπεδούχων να επανέλθουν, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της. Ο Άντονι είχε 27 πόντους και ο Τζέιμς 25 για τους νικητές, ενώ για την Ισπανία ο Πάου Γκασόλ σκόραρε 19 πόντους και ο Ιμπάκα 16.