Ολυμπιακοί Αγώνες-Υδατοσφαίριση: Πρώτη νίκη για την εθνική, 11-4 το Καζακστάν

Πέμπτη, 02 Αυγούστου 2012 15:07
UPD:15:07

Η εθνική ομάδα πόλο των Ανδρών σημείωσε την πρώτη νίκη της στο Ολυμπιακό τουρνουά υδατοσφαίρισης, επικρατώντας του (αδύναμου) Καζακστάν με 11-4, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα δεν είχε πρόβλημα στην άμυνα, καθώς με πολύ πίεση υποχρέωνε τους πρωταθλητές Ασίας να σουτάρουν από μακριά και άστοχα. Με τρία γκολ του Φουντούλη και δύο του Γιώργου Αφρουδάκη η εθνική προηγήθηκε 5-1 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Κοκκινάκης σκόραρε στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 6-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντράγκαν Άντριτς άλλαξε τερματοφύλακα, δίνοντας για πρώτη φορά στο Ολυμπιακό τουρνουά συμμετοχή στον Καραμπέτσο. Ο Φουντούλης σκόραρε άλλες δύο φορές (με πέναλτι), η Ελλάδα προηγήθηκε με 11-2, αλλά στο τέλος οι διεθνείς «χαλάρωσαν», επιτρέποντας στον Ουκουμάνοφ να σημειώσει δύο γκολ στην κόντρα και κάνοντας τον ομοσπονδιακό εκλέκτορα να τους βάλει τις φωνές.