Ολυμπιακοί Αγώνες-Υδατοσφαίριση: Ήττα της εθνικής από την Ισπανία

Σάββατο, 04 Αυγούστου 2012 18:17
UPD:18:17

Η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα στα προημιτελικά, καθώς δεν εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Αυστραλίας από την Κροατία. Η κακή αμυντική λειτουργία στοίχισε στην εθνική στο πρώτο οκτάλεπτο, καθώς οι Ισπανοί προηγήθηκαν 4-2, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, τον Μάγιαρατς, να έχει πετύχει τα δύο γκολ των «φούριας ρόχας».

Η Ισπανία προηγήθηκε με τέσσερα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με το πέναλτι του Περόνε (9-5), αλλά στο υπόλοιπο του γ΄ οκταλέπτου η εθνική «έσφιξε» την άμυνά της και μείωσε σε 9-7 πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η εθνική είχε καταφέρει να κρατήσει την Ισπανία χωρίς γκολ για 9 λεπτά πριν ο Εσπανιόλ σκοράρει το 10-7 για τους Ίβηρες, οι οποίοι λίγο αργότερα προηγήθηκαν 11-7 και, ουσιαστικά, εξασφάλισαν τη νίκη.