Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκπληξη το χρυσό του Γουόλκοτ, 7ος ο Λεμπέσης στον ακοντισμό

Σάββατο, 11 Αυγούστου 2012 22:51
UPD:22:51

O Κέσχορν Γουόλκοτ

Ο λόγος για τον Κέσχορν Γουόλκοτ, ο οποίος με βολή στα 84.58 που είχε στη δεύτερη προσπάθεια και αποτελεί εθνικό ρεκόρ, άφησε πίσω του όλα τα μεγάλα ονόματα του αθλήματος. Ενός αθλήματος που οι Ευρωπαίοι έχουν παραδοσιακά τον πρώτο λόγο, αφού είναι χαρακτηριστικό ότι Ολυμπιονίκης πλην Ευρώπης ήταν μόνο ο Αμερικανός Σάι Γιανγκ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1952! Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ουκρανός Ολεξάντρ Πιατνίτσια (84.51μ.), ενώ τρίτος ήταν ο Φινλανδός Άντι Ρουσκάνεν (84.12). Όσον αφορά τον δις «χρυσό» Ολυμπιονίκη, τον Νορβηγό Αντρέας Τόρκιλντσεν, περιορίστηκε στην 6η θέση με 82 μέτρα 63 εκατοστά.

Εν τω μεταξύ, την έβδομη θέση στον τελικό του ακοντισμού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά «Λονδίνο 2012», κατέκτησε ο Σπύρος Λεμπέσης. Ο 25χρονος Βοιωτός πρωταθλητής του Τρίτωνα, με καλύτερη βολή στα 81.91μ. έμεινε εκτός μεταλλίων, ωστόσο λόγω της σταθερότητας που επέδειξε τόσο στον προκριματικό (82.40μ.) όσο και στον τελικό, του χαρίζει την πρώτη θέση μαζί με τον Κώστα Φιλιππίδη στο επί κοντώ, στη λίστα των αθλητών του ελληνικού κλασσικού αθλητισμού που ξεχώρισαν στους 30ούς Ολυμπιακούς Αγώνες.