Σούπερ Λίγκα: Νίκη του Πλατανιά στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων»

Σάββατο, 01 Σεπτεμβρίου 2012 20:07
UPD:20:22

Ύστερα από ένα «νευρικό» ξεκίνημα, με την ομάδα της Κομοτηνής να δίνει στον αγώνα τον αργό ρυθμό που την εξυπηρετούσε, οι γηπεδούχοι έδειξαν τα «δόντια» τους στο 20΄: ο Ουντόζι έβγαλε τον Αναστασάκο απέναντι στον Αντίλοβιτς αλλά ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού βγήκε νικητής στο τετ α τετ αποκρούοντας σε κόρνερ. Στο 31ο λεπτό, όμως, ο Λάκωνας επιθετικός «έδωσε» τη δική του απάντηση, σημειώνοντας το πρώτο γκολ της ομάδας του στην ανώτατη εθνική κατηγορία. Στο κόρνερ του Κάλαϊτζιτς η άμυνα της ακριτικής ομάδας έμεινε «καρφωμένη» και ο Αναστασάκος ανενόχλητος, με δυνατό άλμα έκανε το 1-0.

Πριν οι ποδοσφαιριστές του Πανθρακικού συνέλθουν από το «σοκ» βρέθηκαν να κυνηγούν να ανατρέψουν διαφορά δύο τερμάτων, αφού στο 43΄ ο Μαραγκουδάκης εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση του Αντίλοβιτς στο πλασέ του Ουντότζι και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 2-0, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, που μετά την ήττα της πρεμιέρας στην Τούμπα έχασαν και στον δεύτερο εκτός έδρας αγώνα τους, όχι μόνο δεν έδειξαν ικανοί να απειλήσουν αλλά δεν δημιούργησαν ευκαιρία! Αντίθετα, σε δύο περιπτώσεις κινδύνεψαν να δεχθούν και τρίτο γκολ. Στο 57΄ σε επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ουκάρ ο Αντίλοβιτς απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος επενέβη και στο 76΄, με διπλή προσπάθεια, στο σουτ του Κάλαϊτζιτς.