Σούπερ Λίγκα: Πειστικός ο Αστέρας Τρίπολης, 3-0 την Κέρκυρα

Κυριακή, 02 Σεπτεμβρίου 2012 20:07
UPD:20:34

Οι «Φαίακες», που πλέον μετρούν δύο ήττες, προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό κερδίζοντας τη μεσαία γραμμή και για ένα διάστημα το κατόρθωσαν. Αφού οι ευκαιρίες των Μπαρτολίνι (12΄) και Μπακασέτα (20΄) δεν αξιοποιήθηκαν από τους γηπεδούχους, οι παίκτες του Άκη Μάντζιου «απάντησαν» με ένα καλό σουτ του Μπάρκογλου (22΄), που πέρασε άουτ. Η καλύτερη στιγμή του Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε έξι λεπτά αργότερα και ήταν πολύ εντυπωσιακή, αφού το σουτ του Μπακασέτα έστειλε την μπάλα αρχικά στο δεξί δοκάρι και ύστερα στο οριζόντιο. Η Κέρκυρα, από την πλευρά της, στάθηκε εξίσου άτυχη στο 43΄, όταν η κεφαλιά του Μπάρκογλου κατέληξε στο δοκάρι του Φούλοπ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Αρκάδες πολύ επιθετικούς. Αφού ο Αναστασόπουλος απέκρουσε στο 47΄ και το 57΄ τα σουτ των Μπακασέτα και Ράγιος, στο 60ο λεπτό ήρθε το αυτογκόλ του Χαμπλ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος. Η αυτοπεποίθηση των γηπεδούχων ανέβηκε, το ηθικό της Κέρκυρας έπεσε κι έτσι στο 73΄ ο Περόνε διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του μετά την πάσα του Ράγιος («κινητήριος μοχλός» του Αστέρα), ενώ στο 77΄ το εύρος της νίκης μεγάλωσε, με τον Πιπίνη να κάνει το 3-0 από θέση κεντρικού επιθετικού.