Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Χάλκινος» στη σφαίρα ο Σταθελάκος

Πέμπτη, 06 Σεπτεμβρίου 2012 14:32
UPD:15:32

Στον τελικό του αγωνίσματος ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου είχε βολή στα 12.78μ., που τον έφερε στην τρίτη θέση και του χάρισε το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση μετά το ασημένιο στη δισκοβολία (κατηγορία F40). Συνολικά, το χάλκινο του Σταθελάκου είναι το όγδοο της ελληνικής αποστολής στους Αγώνες. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κινέζος Ζίμινγκ Γουάνγκ που με επίδοση 14.46μ. σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ, δεύτερος ήταν ο Αλγερινός Χοτσίν Γκχερούλι, ενώ ο άλλος Έλληνας που μετείχε στον τελικό, ο Αλέξανδρος-Μιχαήλ Κωνσταντινίδης, κατετάγη δέκατος.

«Μπήκα από την αρχή πολύ δυνατά. Η πρώτη βολή ήταν άκυρη, κάτι ιδιαίτερα κακό για έναν αθλητή που ψάχνει τη μεγάλη επίδοση. Παρ; όλα αυτά προσπάθησα κι έτσι ήρθε το μετάλλιο» δήλωσε ο Σταθελάκος, ενώ για την απώλεια του ασημένιου μεταλλίου από τον Αλγερινό αθλητή, στην τελευταία βολή, παραδέχθηκε ότι «είναι κάτι που συμβαίνει πάνω στον αγώνα. Είναι μέρος του αγώνα. Ήθελε κι εκείνος τη μεγάλη βολή και την πέτυχε στο τέλος, αντίθετα από εμένα».