Μπάσκετ: Χωρίς Σπανούλη ο Ολυμπιακός νίκησε τη Σιένα

Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2012 00:35

Μετά την επικράτηση επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαλαν και την αντίσταση των πρωταθλητών Ιταλίας, έστω κι αν δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Βασίλη Σπανούλη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με 21-17 υπέρ της ομάδας του Πειραιά ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, ενώ το ημίχρονο βρήκε τους πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά στο σκορ με...βραχεία κεφαλή (37-36).

Παρά την πίεση των Ιταλών στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες άντεξαν και με έξι διαδοχικούς πόντους του Κάιλ Χάινς στο τέλος έφτασαν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Γκετσεβίτσιους με 11 πόντους, ενώ με 10 τελείωσε το παιχνίδι ο Στράτος Περπέρογλου.