Champions League: Διπλό για Αρσεναλ, νίκη με ανατροπή για Ρεάλ

Τρίτη, 18 Σεπτεμβρίου 2012 23:54
UPD:23:58

Στη Γαλλία, η Αρσεναλ επικράτησε της Μονπελιέ με 2-1 σε έναν αγώνα όπου όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο 20λεπτο. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπελχαντά (9΄), αλλά η Άρσεναλ έφτασε στην ανατροπή και το τρίποντο με τους Ποντόλσκι (16΄) και Ζερβίνιο (18΄).

Για τον 1ο όμιλο, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέτριψε στο Παρίσι τη Ντιναμό Κιέβου με 4-1 (19΄ πεν. Ιμπραϊμοβιτς, 29΄ Τιάγκο Σίλβα, 32΄ Αλεξ, 90΄+ Παστόρε - 87΄ Βελόσο), ενώ στο Ζάγκρεμπ η Πόρτο δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Ντιναμό και με δύο γκολ των Λούτσο Γκονζάλες (41΄) και Ντεφούρ (90΄+) έφτασε σε μια «επαγγελματική» νίκη.

Στο πλαίσιο του 3ου ομίλου, η Μάλαγα «προσγείωσε ανώμαλα» τη φιλόδοξη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, την οποία νίκησε με το πειστικό και εμφατικό 3-0 (3΄,76΄ Ίσκο, 13΄ Σαβιόλα). Αντίθετα, η Μίλαν επιβεβαίωσε ότι διέρχεται περίοδο αγωνιστικής κρίσης, καθώς παραχώρησε εντός έδρας «λευκή ισοπαλία» στην Άντερλεχτ και ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν θα πρέπει πλέον να αισθάνεται και πολύ σίγουρος για την παραμονή του στον πάγκο.

Για τον 4ο όμιλο, η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε δύο φορές στο «Μπερνπαμπέου» (69΄ Τζέκο, 85΄ Κολάροφ) αλλά έφυγε ηττημένη με 3-2, αφού οι Μαρσέλο (76΄), Μπενζεμά (87΄) και Ρονάλντο (90΄) είχαν τις απαντήσεις. Στη Γερμανία, τέλος, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Άγιαξ χάρις σε ένα γκολ του Λεβαντόσφκι στο 87ο λεπτό.