Μπάσκετ: Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός στο τουρνουά της Μπάμπεργκ

Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου 2012 21:19
UPD:21:19

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίζει να έχει το απόλυτο στα φιλικά προετοιμασίας από την έναρξη της περιόδου (συμπλήρωσε 6 νίκες σε ισάριθμα ματς). Με ηγέτη τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (14 πόντους, 11 ασίστ) οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν από την Κίμκι μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκαν με 24-23 των Ρώσων.

Από κει και πέρα η ψαλίδα άνοιξε υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης (+16 στο ημίχρονο, 54-38) και παρά την πίεση που δέχτηκαν στο δεύτερο μέρος ουσιαστικά δεν κινδύνεψαν ποτέ να χάσουν την πρωτοπορία στο σκορ.

Εξαιρετικός ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, όσους πέτυχαν και οι Πρίντεζης, Παπανικολάου.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν αύριο στις 5 την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο τελευταίο αγώνα του τουρνουά.

Ο Λόντσαρ με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Κίμκι.