Σούπερ Λίγκα: Ο ΟΦΗ «δάγκωσε» την ΑΕΚ με δύο πέναλτι

Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου 2012 20:06
UPD:25/09/2012 12:28

Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, η οποία ήταν καλύτερη, κυρίως στο πρώτο μέρος, ενώ σε γενικές γραμμές δεν πιέστηκε ιδιαίτερα από την Ένωση.

Ο Ιωαννίδης στο 17΄ ανατράπηκε από τον Κορδέρο και ο Σίσιτς έκανε το 1-0 με πέναλτι, ενώ στο 42΄ παρόμοια φάση, ο Σίσιτς ήταν αυτός που έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Αρκούδα και ο Ιωαννίδης πέτυχε το 2-0 από τα 11 βήματα. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου μείωσε στο αμέσως επόμενο λεπτό με το πανέμορφο τακουνάκι του Φουρτάδο, η ΑΕΚ ήταν ασύνδετη στο γήπεδο και χωρίς σωστές επιλογές.

Ο ΟΦΗ και στο β' ημίχρονο ήταν καλύτερος και με κινητήριο μοχλό τον Σίσιτς, είχε στιγμές που θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, με σημαντικότερη τη φάση του 65', όταν ο Σλοβένος ξέφυγε από αριστερά και γύρισε την μπάλα, για να την ανακόψει ο Αραμπατζής και να διώξει πάνω στη γραμμή ο Κουτρουμπής.