Ολυμπιακός: Με «όπλο» την άμυνα νίκησε τη Ζαλγκίρις

Κυριακή, 30 Σεπτεμβρίου 2012 18:13
UPD:18:13

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του ματς και το διατήρησε έως το τέλος, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Πρίντεζη και Περπέρογλου, που τελείωσαν το ματς με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τον Πέρο Αντιτς, που ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα.

Το 24-11 της πρώτης περιόδου ήταν προϊόν της καλής αμυντικής συμπεριφοράς των «ερυθρόλευκων», ενώ επιθετικά ο οι Πρίντεζης και Σπανούλης έβρισκαν λύσεις απέναντι στους Λιθουανούς. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα από τους αντιπάλους τους. Το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 42-32, με τον Ντόρσεϊ να κάνει μεγάλο ματς στην άμυνα.

Στο +18 (54-36) ανέβασε τη διαφορά η ελληνική ομάδα στο 24΄ και κάπου εκεί το ματς είχε πάρει...ερυθρόλευκο χρώμα. Στην τελευταία περίοδο πλέον ο Ολυμπιακός έπαιξε ακόμα πιο απελευθερωμένα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και προσέφερε και θέαμα με τα καρφώματα από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου.