Σούπερ Λίγκα: «Σκόνταψε» στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ

Σάββατο, 06 Οκτωβρίου 2012 21:31
UPD:21:57

Οι Κρήτες προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Παπάζογλου, για να ισοφαρίσει στο 18΄ ο Φωτάκης. Από το 41΄ οι Θεσσαλονικείς αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γλύκου, ο οποίος ήταν «αρνητικός» πρωταγωνιστής για την ομάδα του. Στη φάση του 1-0 ο Παπάζογλου κέρδισε την κεφαλιά μέσα από τα χέρια του, ενώ στο 41ο λεπτό αποβλήθηκε όταν υπέπεσε σε πέναλτι ανατρέποντας στην περιοχή τον Κουτσιανικούλη. Ο Χακόμπο, όμως, αν και «κρύος» μάντεψε την πρόθεση του Σίσιτς και απέκρουσε την εκτέλεση του Σλοβένου.

Ως το σημείο της αποβολής ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος. Εκτός της ισοφάρισης του Φωτάκη από λάθος του Χαριτωνίδη, είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε τους γηπεδούχους, αλλά το σφάλμα του Έλληνα τερματοφύλακα άλλαξε τις ισορροπίες. Παρ΄ όλα ταύτα η ποιοτική ανωτερότητα του ΠΑΟΚ επέτρεπε στην ομάδα του (τιμωρημένου) Γιώργου Δώνη να διατηρεί το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 55΄, μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει το 1-2, όταν από λάθος του Γουναρίδη ο Λάζαρ δεν πρόλαβε να πλασάρει, καθώς τον «έκοψε» σωτήρια ο Χαριτωνίδης. Οι Θεσσαλονικείς είχαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, στο 74΄, όταν ο Αθανασιάδης δεν πλάσαρε ανάλογα με την κλάση του. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βάντο, αλλά ο χρόνος δεν έφτανε στον ΠΑΟΚ που άφησε δύο βαθμούς στο Ηράκλειο και αν ο Ολυμπιακός νικήσει αύριο τον Αστέρα Τρίπολης θα αυξήσει τη διαφορά του από τον «Δικέφαλο» στους πέντε.