Μπάσκετ: Νίκη του Κολοσσού επί του ΑΓΟΡ σε ματς-θρίλερ

Κυριακή, 14 Οκτωβρίου 2012 18:14
UPD:18:42

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 37-40, 52-53, 65-65 (κ.δ.), 73-73, 82-80

Με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (9/16), το Ρέθυμνο προσπαθούσε να καλύψει την αδυναμία στα ριμπάουντ (9 έναντι 17) και με ηγέτη τον Μπράουν μείωσε σταδιακά τη διαφορά των -7 πόντων (27-34) και με σερί 9-0 προηγήθηκε στο 17΄ με 36-34 και στο ημίχρονο 40-37.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, ανάγκασαν τους παίκτες του ΑΓΟΡ να υποπέσουν σε αρκετά λάθη (7) και με τους Τσαλδάρη, Ντέντι, Καλαμπόκη να ηγούνται της επίθεσης, μείωσε με τη λήξη σε 53-52. Στο 36΄ το σκορ ήταν 65-57 για τους φιλοξενούμενους, αλλά με ένα 8-0 η ομάδα του "σμαραγδένιου νησιού" ισοφάρισαν σε 65-65 περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη, με τις εκατέρωθεν λάθος επιλογές στη συνέχεια να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση.

Η πρώτη έληξε επίσης ισόπαλη (73-73), ενώ στο δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο ο Τσαλδάρης πέτυχε καθοριστικό τρίποντο δίνοντας διαφορά 4 πόντων στον Κολοσσό (80-76), ένα λεπτό πριν το τέλος, για να "σφραγίσει" τη νίκη ο Χάτεν από τη γραμμή των βολών και να επιτρέψει στον Κολοσσό να ξεκινήσει επιτυχώς στο εφετινό πρωτάθλημα.